Cyklistické akcie na sezónu 2021 – pozvánka

Predbežný plán cyklistických akcií na sezónu 2021. Pravdaže človek mieni a koviďák mení. Ale treba byť optimistický.


Rumunsko – Banát:
odchod 22.júna vo večerných hodinách a návrat 27. júna

Už tradičná návšteva malých českých dedín na JZ Rumunska, spojená z dvojdňovým 25 km splavom rieky Nera. Ubytovanie a strava zabezpečená u domácich, na rieke spíme v spacákoch na táborisku. Splavujeme na dvojmiestnych gumových člnov. Po splave následné 2 dni projedeme na bicykloch najstaršiu dochovanú dedinu dedinu sv. Helena a dedinu Rovensko, ktorá leží priamo na hrebeni a má zo všetkých českých dedín najmalebnejšiu polohu. Odchod vo večerných hodinách.


Čierna Hora – Albánia: 10. – 18. júla

V sobotu večer vyrazíme na juh Čiernej Hory do nostalgického mestečka Gusinje, kde sa ubytujeme v utulnom hotelu Kula s výhladom na nádherné pohorie NP Prokletie. Stadiaľ budeme podnikať jednodňové výlety po okoliu. Osada Vusaje, Grebaje, vodopád Skakavice, horské doliny a štíty v nás zanechajú hlboké dojmy. Odskočíme si do Albanie. Prudkými serpentinami a hlbokým kaňonem pozdĺž horské riečky Cemit až do Tamare. Tu prespíme na ubytovni a tou istou trasou cez dedinu Lepushe sa vrátime nazad do Gusinje. Ak zvýši čas urobíme si jednodňový výlet na bajkoch do blízkeho Kosova do divokého a romantického kaňonu Rugova.


Čierna Hora – Durmitor: 31. júla – 8. august

Z kempu Bastasi na Tare vyrazíme popri rieke Piva do osady Trsa, ktorá leží vo výške 1480 mnm. Tu prenocujeme a druhý deň nastúpame cez kaňon Sušica do výšky 1950 mnm a následne sa spustíme do mestečka Žabliak. Tu sa ubytujeme a dva voľné dni využijeme na spoznávanie krás NP Durmitor a dáme si rafting na rieke Tara. Po načerpaní nových síl sa cez “sedlo“ ležiace vo výške 1908 mnm vrátime nazad na Trsu. Ďalší deň si dáme posledných 40 km cez Crkvičko Polie, popri Tare do kempu a k autu. Celý okruh okolo Durmitoru robíme naľahko – strava a ubytovanie je zabezpečené.


Rumunsko – Apuseni: 21. – 29. august

Návšteva najväčšiej krasovej oblasti Rumunska, ubytovanie v chatkách, poprípade na ubytovni v rekreačnej oblasti Padiš a teplá strava sa dá tiež dohodnúť. Budeme podnikať jednodňové výlety po okoliu, spojené s návštevami priepastí a jaskýň. Vhodné pre menej zdatných bikerov.


Bosna – Bjelašnica: 15. – 19. september

Bicyklovačka v krásnom prostredí NP Bjelašnica. Ubytovanie a strava zabezpečená na penzione v Umoljani, skadiaľ budeme podnikať jednodňové výlety po okoliu. Kukneme dedinky, kde sa zachoval folklor a staré zvyky medzi miestnymi muslimami. Lukomir (chránená UNESCOM), Gradina, Sinanoviči a kaňon rieky Rakitnica. Na záver výletu si vyšlapeme šotolinovou cestou na najvyšší vrch pohoria – Bjelašnicu 2067 m. a po olympijskej zjadovke (OH 1984) zjazdujeme do strediska Babin Do.