Cyklistické akcie na leto 2019
TU...


Požičiavam prívesný vozík na 9 bicyklov.
Info TU....


Galéria

Bicyklovačka za rodákmi v Rumunsku Jeden super zájazd,alebo Rumunský Banát Lážo – plážo bikovačka po Macedónsku Bjelašnica – Bosna/Hercegovina P1010230 Banát po vode a na bicykli MONTE NEGRO - ALBÁNSKO Samozvane Kosovo –z denníka účastníka zájazdu

Archív

Ukrajina skialp 2016

ukrajina (47)Snáď už všetci známi boli na tradičnom Viktorovom výlete na Ukrajine. Dano nás presvedčil,že sa treba vybrať. A tak sa stretávame v pondelok večer,zoznamujeme pri poháriku,nakladáme a neminie ani jedenásta hodina večerná a vyrážame. Cesta nočným Maďarskom plynie pomaly. Miestnu kultúru prvýkrát pocítime pri prechode rumunsko-ukrajinskej hranice,ktorá sa nezaobíde bez dôležitosti miestnych pánov colníkov a pasovákov,preukázaní ich výnimočných matematických vlôh pri spočítaní pasažierov a zaznamenaní tejto hodnoty na zdrap papiera. Jeho význam mi pri prejdení vzdialenosti 50 metrov,po ktorej ho opäť odovzdávame ďalšiemu príslušníkovi,ktorý vie tiež počítať,nejako uniká.

Februárový itinerár:

  • Odchod v pondelok večer 8.2.
  • Ubytovanie s polpenziou v lyžiarskom stredisku Dragobrat v apartmánoch
  • Jednodňové výstupy po okolitých kopcoch Stih,Bliznica 1700 m,s možnosťou zlyžovanie do širokých dolín a návratom nazad do strediska.
  • Na posledné 2 dni presun do mestečka Jasina – ubytovanie v súkromí – a výstupom na najvyšší vrch Ukrajiny Hoverlu 2061 m. Večer po návrate možnosť návštevy sauny a v nedeľu doobeda návrat do Bratislavy
  • v nedeľu návrat do Bratislavy

Počasie nám dva dni výslovne nepraje. Sneží,fúka,viditeľnosť takmer žiadna. Zmysel našich krátkych výstupov spočíva naozaj len v snahe sa hýbať. Ťažko hľadať iný dôvod. Také tradičné Chopkové…Akurát sme 750 kilometrov ďalej. Sú medzi nami aj nezničiteľní optimisti,ktorí všade vidia slnko. Možno je to slnko v nich. Sledovanie vývoja počasia je obľúbenou aktivitou.
Zostáva aj čas na saunovanie sa. Je príjemné vyhriať telo po tej fujavici. Panuje nadšenie z fotografovania,toľko fotiek zo sauny som ešte nezažila…vlastne žiadnu.

Tretí deň sa počasie vylepší,teda aspoň do tej miery,že vidíme. Na vietor sme si zvykli. Celkový dojem z výletu vylepší Hoverla. Ráno svieti slnko,napĺňa nás optimizmom. Úvodné výškové metre sú s ohľadom na množstvo snehu zdolávané s lyžami na chrbte. Skupinka sa drobí na tri. Napredujeme,počasie sa mení,obloha zaťahuje. Po príjemnom prašaníku pokračujeme vyfúkaným hrebeňom. Hovorím si,že za takýchto podmienok nemá zmysel riskovať a ísť až na vrchol. V útulni pod vrcholom nás Lukáš presvedčí,že stúpanie nie je po ľade a na opačnú stranu je Hoverla lyžovateľná. Preváži moje cieľavedomé ja,preskupíme skupinky a v trojici absolvovávame navrhovanú trasu. Čaká nás odmena vo výške 2061 m vo forme slnka. Vyrobíme dostatočný počet selfíčok i regulérnej fotodokumentácie a započneme cestu návratu navrhovaným spôsobom – teda zlyžovanie na opačnú stranu,traverz opačnou časťou hrebeňa ako doteraz,neuveriteľných 200 výškových metrov panenského prašanu a potom nekonečný návrat späť do sedla. Plánovanie nám trochu zlyháva a zisťujeme,že v plánovanej dobe odchodu 16.30 z východiskového miesta ešte nie sme ani v sedle. Informovávame ostatných,že sme stále nažive (nech žije doba mobilnej komunikácie) a tupo sa boríme s návratom a chýbajúcou vodou. Nakoniec dorazíme s dvojhodinovým oneskorením za výčitiek ostatných účastníkov,ktorí počas čakania vypili krčmu.

Nedeľa je dňom odchodu. Mrholí a svet je v šere. Typické pre návraty odkiaľkoľvek.

Zopár zaujímavostí:

  • miestne raňajky,ktoré chodia v dvoch chodoch. Prvý –mliečneho charakteru – teda sladká ryža,krupičná kaša alebo ovsené vločky namočené v mlieku. Za nimi vajíčková variácia – rozumej volské oko či praženica,zásadne bez masla,syra či zeleniny. Našinca kombinácia prekvapí.
  • podsedačky,ktoré si miestni lyžiari nosia opásané gumičkou v páse.
  • preprava do strediska prevažne starými vojenskými sanitkami a tatrami,ktoré jediné konkurujú vozidlám 4×4 miestnych desaťtisíc a sú schopné ľudí do strediska prepraviť.
  • výtlky aj keď je pravdou,že v tomto Slovensko silne konkuruje.
  • a bezpochyby vodka!

Viktor vďaka,bol to príjemný výlet. Vidíme sa na bicykloch na Balkáne.

Pridaj komentár