Rumunskom cez pohorie Apuseni. Drum Bun!

Rumunskom cez pohorie ApuseniPohorie Apuseni (Západné hory) sa nachádza v severozápadnej časti Rumunska. Je súčasťou Karpatského oblúka a skladá sa z niekoľkých menších horských celkov (viz mapa). Množstvo kaňonov a tiesňav túto vápencovú planinu rozdeľuje na jednotlivé náhorné plošiny, z ktorých za najznámejšie sa považujú Padiš (oblasť Bihor) a Scarisoara (Vladeasa) Tie sú zároveň najväčšími krasovými oblasťami Rumunska.

 Smer Padiš – Jeseň 2012

Trasa: BA, Budapešť, Oradea, Beius, Padiš; Celkový čas cesty 10h.
Kto: Viktor, Pali, Otto, Peťo, Jana, Júlia

Apuseny

Život na Padiši
Život na Padiši je okúzľujúci práve tým, že sa tam akoby zastavil čas. Nekonečné zelené lúky, pasienky a rozľahlé samoty dávajú pocit absolútnej slobody. Voľne pasúce sa stáda dobytku a divokých koní, bačovia, zúrivé psy naháňajúce strach všetkým turistom, gazdovia v ich typickom vidieckom outfite …. to všetko dokonale dotvára kolorit tejto krásnej krajiny. Kaňony a jaskyne, do ktorých sa dá voľne vstúpiť, sú ozajstným unikátom. Za spomienku stojí napr. Cetatile Ponorului, ktorá je známa ako jaskyňa s najväčšou skalnou bránou v Európe (cca 70 x 30m). Ide o tri otvorené priepasti s celkovou dĺžkou 500 a hĺbkou 250 m, ktoré sú navzájom prepojené podzemnou riekou. Zaujímavá je taktiež jaskyňa Focul Viu (Živý plameň). V určitej hodine (okolo obedu) lúč slnka prenikne cez stropné okno jaskyne s priamym dopadom na stalagmit umiestnený pod otvorom. V momente dopadu slnečného lúča tu tak pri pohľade na stalagmit vzniká efekt rozpáleného plameňa.

V okolí je toho, čo sa oplatí vidieť, naozaj veľa. Odporúčam vybehnúť taktiež na vyhliadku nad Padišom, ktorá je zároveň modlitebným pútnym miestom (FYI: 80% Rumunov je pravoslávneho vierovyznania). Pohľad na západ slnka odtiaľ je nezabudnuteľný!

S bikom to zvládneš
Bicyklovanie na Padiši cez tiesňavy, lesy aj kaňony je celkom praktické. Dá sa toho veľa stihnúť a vidieť. Rada pre pesimistov: ak sa nepovažuješ za dostatočne zdatného kaskadéra, bicykel je možné taktiež vytlačiť, prípadne hodiť na plece a vyniesť. Rada pre bikerov: pred vstupom do jaskýň je vhodné nájsť si dobré úložné miesto pre bike, najlepšie niekde v húštine. Dôležité je si potom pamätať, v ktorej húštine ste bike nechali. Je ich tam veľa :o)

Praktické info
Ubytovanie na Padiši je bezproblémové, zdá sa, že ubytovacie kapacity sa každým rokom rozrastajú. Zložiť sa dá v chatkách alebo v stanoch, za ktoré sa (zatiaľ) neplatí. Strava s pitným režimom je na cabanách (chatách) v okolí dostatočne zabezpečená, treba sa len vopred dohodnúť. Tradičnou pochúťkou sú „plačinty“ (syrové alebo marmeládové), ktoré vám v cabane na požiadanie urobia. Sú chutné a pripomínajú naše šišky. Počasie v tomto ročnom období väčšinou praje, a ak je jeden zo štyroch dní daždivý, netreba zúfať, ide o normálny úkaz prírody, ktorému je potrebné sa prispôsobiť. Na planinu Padiš vedie od tohto roku asfaltka, ktorá tradičný prírodný kolorit síce mierne narúša, chápem však, že peniaze z EÚ sa neodmietajú a prirodzene, tak ako každý, aj oni chcú mat život jednoduchší.

Padiš má svoje čaro. Jeho pokoj a tajomno dodáva pozitívnu energiu a … napĺňa nesplnené sny.

Ďakujem Viktorovi a všetkým zúčastneným za štyri krásne dni plné zábavy, zážitkov, adrenalínu a krásnych spomienok.

Drum bun, milí pocestní!

La revedere, Padiš!

JuS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *