Cyklistické akcie na leto 2019
TU...


Požičiavam prívesný vozík na 9 bicyklov.
Info TU....


Galéria

Bicyklovačka za rodákmi v Rumunsku Jeden super zájazd,alebo Rumunský Banát Lážo – plážo bikovačka po Macedónsku Bjelašnica – Bosna/Hercegovina P1010230 Banát po vode a na bicykli MONTE NEGRO - ALBÁNSKO Samozvane Kosovo –z denníka účastníka zájazdu

Archív

Rumunskom cez pohorie Apuseni. Drum Bun!

Rumunskom cez pohorie ApuseniPohorie Apuseni (Západné hory) sa nachádza v severozápadnej časti Rumunska. Je súčasťou Karpatského oblúka a skladá sa z niekoľkých menších horských celkov (viz mapa). Množstvo kaňonov a tiesňav túto vápencovú planinu rozdeľuje na jednotlivé náhorné plošiny,z ktorých za najznámejšie sa považujú Padiš (oblasť Bihor) a Scarisoara (Vladeasa) Tie sú zároveň najväčšími krasovými oblasťami Rumunska.

 Smer Padiš –Jeseň 2012

Trasa: BA,Budapešť,Oradea,Beius,Padiš;Celkový čas cesty 10h.
Kto: Viktor,Pali,Otto,Peťo,Jana,Júlia

Apuseny

Život na Padiši
Život na Padiši je okúzľujúci práve tým,že sa tam akoby zastavil čas. Nekonečné zelené lúky,pasienky a rozľahlé samoty dávajú pocit absolútnej slobody. Voľne pasúce sa stáda dobytku a divokých koní,bačovia,zúrivé psy naháňajúce strach všetkým turistom,gazdovia v ich typickom vidieckom outfite …. to všetko dokonale dotvára kolorit tejto krásnej krajiny. Kaňony a jaskyne,do ktorých sa dá voľne vstúpiť,sú ozajstným unikátom. Za spomienku stojí napr. Cetatile Ponorului,ktorá je známa ako jaskyňa s najväčšou skalnou bránou v Európe (cca 70 x 30m). Ide o tri otvorené priepasti s celkovou dĺžkou 500 a hĺbkou 250 m,ktoré sú navzájom prepojené podzemnou riekou. Zaujímavá je taktiež jaskyňa Focul Viu (Živý plameň). V určitej hodine (okolo obedu) lúč slnka prenikne cez stropné okno jaskyne s priamym dopadom na stalagmit umiestnený pod otvorom. V momente dopadu slnečného lúča tu tak pri pohľade na stalagmit vzniká efekt rozpáleného plameňa.

V okolí je toho,čo sa oplatí vidieť,naozaj veľa. Odporúčam vybehnúť taktiež na vyhliadku nad Padišom,ktorá je zároveň modlitebným pútnym miestom (FYI:80% Rumunov je pravoslávneho vierovyznania). Pohľad na západ slnka odtiaľ je nezabudnuteľný!

S bikom to zvládneš
Bicyklovanie na Padiši cez tiesňavy,lesy aj kaňony je celkom praktické. Dá sa toho veľa stihnúť a vidieť. Rada pre pesimistov:ak sa nepovažuješ za dostatočne zdatného kaskadéra,bicykel je možné taktiež vytlačiť,prípadne hodiť na plece a vyniesť. Rada pre bikerov:pred vstupom do jaskýň je vhodné nájsť si dobré úložné miesto pre bike,najlepšie niekde v húštine. Dôležité je si potom pamätať,v ktorej húštine ste bike nechali. Je ich tam veľa:o)

Praktické info
Ubytovanie na Padiši je bezproblémové,zdá sa,že ubytovacie kapacity sa každým rokom rozrastajú. Zložiť sa dá v chatkách alebo v stanoch,za ktoré sa (zatiaľ) neplatí. Strava s pitným režimom je na cabanách (chatách) v okolí dostatočne zabezpečená,treba sa len vopred dohodnúť. Tradičnou pochúťkou sú „plačinty“ (syrové alebo marmeládové),ktoré vám v cabane na požiadanie urobia. Sú chutné a pripomínajú naše šišky. Počasie v tomto ročnom období väčšinou praje,a ak je jeden zo štyroch dní daždivý,netreba zúfať,ide o normálny úkaz prírody,ktorému je potrebné sa prispôsobiť. Na planinu Padiš vedie od tohto roku asfaltka,ktorá tradičný prírodný kolorit síce mierne narúša,chápem však,že peniaze z EÚ sa neodmietajú a prirodzene,tak ako každý,aj oni chcú mat život jednoduchší.

Padiš má svoje čaro. Jeho pokoj a tajomno dodáva pozitívnu energiu a …napĺňa nesplnené sny.

Ďakujem Viktorovi a všetkým zúčastneným za štyri krásne dni plné zábavy,zážitkov,adrenalínu a krásnych spomienok.

Drum bun,milí pocestní!

La revedere,Padiš!

JuS

Pridaj komentár