Cyklistické akcie na leto 2019
TU...


Požičiavam prívesný vozík na 9 bicyklov.
Info TU....


Galéria

Caban Padiš v pohorí Apuseni (Rumunsko) Albánsko,dolina Valbona Ukrajina na druhý pokus MONTE NEGRO - ALBÁNSKO Silvestrovský splav Váhu 2016 Silvestrovský splav Váhu 2016 Silvestrovský splav Váhu 2016 Rozmanité Macedónsko

Archív

Rumunský Banát s Viktorom

Rumunský Banát s ViktoromViktor Káňa to je šlachovitý vlasatý týpek,ktorého poznám možno najdlhšie na Slovensku. Poznal som ho ešte za hlbokého totáča ako horolezca a boli sme si vždy akosi sympatický. Tak som ho v roku 2001 pozval aj na prvú expedíciu na Africkú rieku Omo kde ho Luciša nazvala Praotec Čech. Z Viktora sa cez noc stal vychýrený vodák. Roky potom sme sa stretávali na kaňoningoch a raftingoch v Slovinsku. Avšak Viktor priebežne rozvíjal aj svoju ďalšiu vášeň a to bajkovanie po horách. Od rodného Valašska,cez Bratislavsko,po celý Balkán a Podkarpatskú Rus. Ja stále odcestovaný niekde v Južnej Amerike a inde som mu aj často závidel. Roky som čakal na príležitosť. Pochopil som,že ak niekam,tak s Viktorom.

Padla voľba na Rumunsko. Kvôli studenej vlne a májovým intenzívnym dažďom sme termín upravili od piatku večer do utorka. Lepšie sme ani spraviť nemohli. Do Banátu z Beckova je 750km a Viktor to odšoféroval ako skúsený driver na šupu. Z údolia Dunaja sme ešte vystúpali a boli sme v našej základni v Gerniku. Privítalo nás fantastické prostredie a srdečný ľudia. Podobne ako Slováci v Bihori,tu Češi to tu osídlili už pred 190timi rokmi. Stále si zachovali perfektne svoju identitu. Škoda pre tento krásny kraj,že mladí dnes pod tlakom straty pracovných príležitostí opúšťajú zem otcov a vracajú sa do starej vlasti za lepšími ekonomickými možnosťami. Dediny sa vyludňujú,polia zarastajú trávou a školské lavice sú prázdne.

Bolo po dažďoch,lúky zakvitnuté,škovránky na oblohe štebotali,cvrlikanie kobyliek a cvrčkov bola úžasná kulisa. Radosť sa bicyklovať od hrebeňov až dole k Dunaju lúkami,lesmi,osadami a dedinami. V mlynoch sa na plné obrátky mlelo obilie. Prvý deň bol ešte rekreačný ale druhý a tretí už celkom zaberačky s prevýšením 600 metrov a 50 kilometrami v nohách. Náš pán domácí – Josef Nedvěd,vlastný to strýko slávneho futbalistu Pavla nás ubytoval a stravoval viac ako dosýta. Bolo toho toľko,že sa to nedalo zjesť a bolo to také dobré,že sa nedalo prestať. Jedli sme čisté a voňavé potraviny z miestnych zdrojov,inak ako to u nás doma postupne zabúdame a konzumujeme nezdravé potraviny z iných končín. Poctivé maslo,chlieb z čerstvo zomletej múky,domáce marmelády,vajíčka,slanina,zabíjačkové hody,moravské koláče,slivovica a ešte omnoho viac.

Čo dodať na záver Kamarát Viktor. Bolo to super a tešíme sa zas nabudúce. Arive dere Románia,Dovidenia Banát. A Vám všetkým zo srdca doporučujem,nestačí čítať,treba zažiť.

www.anakonda.sk

Pridaj komentár